Wycieraczki maty wejściowe
Maty wejściowe i korzyści z ich stosowania
Wycieraczki maty wejściowe są pierwszą barierą zapobiegającą wnoszeniu brudu do budynku, która może zatrzymać nawet do 80% zabrudzeń. Korzyści ze stosowania dobrego systemu mat wejściowych są wymierne i widoczne w rocznych oszczędnościach na kosztach sprzątania. Jednak w wystroju budynków nie zwraca się uwagi na zdolność mat wejściowych do wyłapywania brudu czy usuwania z butów wnoszonych zarazków.
W wejściu, w którym nie ma maty, bardziej prawdopodobne są poślizgnięcia i upadki na mokrej lub brudnej podłodze. Gdy pada deszcz, śnieg lub deszcz ze śniegiem, podłogi wewnątrz budynku mogą szybko stać się śliskie, a dywany nasiąknięte wodą. Podczas ładnej pogody na powierzchniach wejściowych może gromadzić się brud. Piasek, kawałki żwiru i brud działają jak miniaturowe łożyska kulowe. Kiedy dostaną się między twardą powierzchnię podłogi a gładką podeszwę buta. But traci przyczepność i ślizga się, powodując, że człowiek traci równowagę i przewraca się.
Maty wejściowe – funkcjonalność działania
Wycieraczki maty wejściowe wolno leżące wewnętrzne są praktycznym, szybkim rozwiązaniem do wejść, zarówno małych, jak i dużych. Tam gdzie brakuje maty lub stosuje się niewłaściwą matę, często dochodzi do poślizgnięć na mokrych i brudnych posadzkach. Maty wejściowe wolno leżące można z łatwością rozwinąć na istniejącej posadzce. Mogą również być uzupełnieniem istniejącego systemu mat lub stanowić dodatkową strefę czyszczenia lub suszenia.
Tak jak montaż maty, tak rozmiar, tworzywo i gęstość maty wpływają na jej trwałość, zdolność wchłaniania wody i usuwania brudu. Im te zdolności są większe, tym lepiej. Aby szorowanie i suszenie było skuteczne, podeszwy powinny dotknąć maty co najmniej trzy razy.
wycieraczki maty wejściowe
W mniejszych wejściach nie zawsze można zamontować duże systemy mat. Zaleca się wówczas wydzielenie 3 stref na: zewnętrzną zadaszoną strefę szorowania oraz wewnętrzną strefę czyszczenia i suszenia, gdzie znajdzie się wewnętrzna mata wykonana z tworzywa wyższej jakości, aby maksymalnie zwiększyć jej skuteczność. Poliamid jest wyjątkowo chłonny, a także plamoodporny. Włókna poliamidowe i polipropylenowe są mocne i trwałe, dzięki czemu wytrzymują szczotkowanie i szorowanie. Są odporne na zagniecenia, co oznacza, że zachowują swoją strukturę nawet w wejściach o dużej powierzchni i natężeniu ruchu. Maty odporne na zagniecenia są bardziej wytrzymałe na zużycie i dłużej zachowują swój wygląd w warunkach dużego natężenia ruchu.
Wycieraczki maty wejściowe – bezpieczeństwo
W przypadku wolno leżących wycieraczek, mat wejściowych należy często sprawdzać, czy nie tworzą się załamania lub fałdy, co mogłoby spowodować ryzyko potknięcia. Matę należy umieszczać na czystej, równej powierzchni. Należy upewnić się, czy mata jest pewnie zamocowana do podłogi, tak żeby się nie przesuwała. Większe wycieraczek utrzymują się na miejscu dzięki swoim rozmiarom i wadze. Aby zapobiec przesuwaniu się mniejszych mat, do ich podłoża można zamocować podkład Notrax 090 Mat Hold™ lub taśmę rzepową 085 Velcro® , które utrzymają je na miejscu na gładkich podłogach oraz wykładzinach dywanowych.
Wycieraczki maty wejściowe
Wejścia stają się także głównymi wyjściami ewakuacyjnymi podczas pożaru lub w innych sytuacjach awaryjnych. Ponieważ wymagania przeciwpożarowe są różne w zależności od typu budynku, wejścia i rodzaju systemu mat wejściowych, wybierając system mat wejściowych, warto zapoznać się z wytycznymi straży pożarnej. W przypadku mat wolno leżących wymagania przeciwpożarowe są jednak mniej rygorystyczne ponieważ w razie pożaru matę można łatwo usunąć.
Wszystkie wycieraczki, maty wejściowe wolno leżące znajdziesz poniżej:
zapraszamy do kontaktu
Jeżeli potrzebujesz indywidualnego projektu lub pomocy w doborze mat lub wizualizacji Twojej maty Logo, napisz do nas. Nasz zespół profesjonalistów przygotuje dla Ciebie projekt oraz ofertę