Czym jest woda elektrolizowana kwas podchlorawy HOCl ?

woda elektrolizowana kwas podchlorawy powstawanie

Jest to elektrochemicznie aktywowana woda (ECA) zwana wodą elektrolizowaną (EW), której głównym składnikiem jest kwas podchlorawy (HOCl).

Ciekawostką jest, że kwas podchlorawy jest wytwarzany naturalnie przez organizm człowieka. Kiedy nasze ciało jest atakowane przez bakterie i inne drobnoustroje, układ odpornościowy natychmiast reaguje. Wtedy wysyła leukocyty (białe krwinki) do miejsca inwazji. Leukocyty inicjują reakcję produkcji kwasu podchlorawego z wody i soli – przy pomocy impulsów nerwowych. ECA jest odzwierciedleniem produkcji kwasu podchlorawego poza organizmem człowieka. Kwas podchlorawy jest więc środkiem biobójczym. Co ważne jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Poza tym jest całkowicie biodegradowalny i hipoalergiczny.

Godnym uwagi jest to, że Unia Europejska oficjalnie zatwierdziła kwas podchlorawy powstały w wyniku elektrolizy soli i wody dopiero w 2018r. Tak więc dopiero od tego czasu można było starać się o zarejestrowanie i dopuszczenie do obrotu środka dezynfekcyjnego na bazie wody elektrolizowanej (ECA).

Warto wspomnieć, że woda elektrolizowana opiera się na zasadzie elektrolizy membranowej soli. Główna substancja czynna – kwas podchlorawy posiada zdolność do utleniania lub odbijania elektronów z innych związków chemicznych. A za tym jest doskonałym środkiem odkażającym, powodując zmiany w chemicznym składzie niepożądanych bakterii, wirusów, grzybów, glonów, zabijając je.

Jak działa środek dezynfekcyjny hipoalergiczny biodegradowalny

WODA ELEKTROLIZOWANA – środek dezynfekcyjny wykazuje bardzo dużą skuteczność – zabija 99,99% wirusów, grzybów i bakterii. Co ważne likwiduje wirusy na rękach, ubraniach i butach bez podrażniania oczu lub skóry, nie uszkadza ani nie wybiela odzieży. Woda, która została poddana elektrolizie jest nietoksyczna i niepalna. Dlatego nie wymaga szczególnej ostrożności tak jak przy magazynowaniu niebezpiecznych substancji chemicznych czy łatwopalnych.

Sprawdzona wirusobójczość wody elektrolizowanej: z przeprowadzonego przeglądu literatury wynika, że woda elektrolizowana posiada właściwości wirusobójcze względem wszystkich przebadanych rodzin wirusów ze względu na podobieństwa w ich chemicznej strukturze.

Z powodu swoich silnych właściwości biobójczych w stosunku do mikroorganizmów patogennych i powodujących psucie się żywności, woda elektrolizowana może mieć bardzo szerokie zastosowanie jako środek dezynfekcyjny w zakładach produkcji i obrotu żywnością, w ogrodnictwie oraz w medycynie do dezynfekcji.

Szybkość dezynfekcji

Większość patogenów ginie natychmiast po kontakcie z wodą elektrolizowaną.
Na przykład bakterie E. coli narażone na działanie kwasu podchlorawego tracą żywotność w mniej niż 0,1 sekundy.
Woda elektrolizowana może osiągnąć 99,99% wskaźnika zabijania w 30 sekund.

woda elektrolizowana kwas podchlorawy zastosowanie

Czyszczenie i dezynfekcja

Jeśli używasz elektrolizowanej wody jako środka dezynfekującego powierzchnię, po prostu spryskaj ją i pozwól wyschnąć lub użyj gąbki. Nie pozostawia smug i szybko schnie.

Mycie rąk i dezynfekcja

W przypadku stosowania jako środka dezynfekującego do rąk spryskaj delikatną mgiełką dłonie, a następnie równomiernie rozprowadź płyn na dłoniach. Pozwól dłoniom wyschnąć, co zwykle zajmuje kilka sekund.

Dezynfekcja butów

woda elektrolizowana kwas podchlorawy zastosowanie

Po tym jak zespół badawczy CDC w szpitalu w Chinach odkrył, że połowa z przebadanych podeszew butów zespołów medycznych dała wynik pozytywny na obecność wirusa COVID-19, wysunięto wniosek, że należy podjąć stanowcze środki zapobiegawcze w celu dezynfekcji obuwia.

Maty wejściowe łączące w sobie właściwości wyłapujące brud jak i dezynfekcję obuwia powinny odgrywać tu kluczową rolę. W związku z tym zalecane jest stosowanie specjalnych wejściowych mat dezynfekcyjnych z użyciem środka dezynfekującego np. wody elektrolizowanej.

Wody elektrolizowanej jako środka dezynfekującego można stosować jako płyn w matach wejściowych czyszcząco dezynfekujących Notrax.

Odkażanie środków ochrony indywidualnej w kabinach dekontaminacyjnych

Zastosowanie wody elektrolizowanej kwasu podchlorawego

Za pomocą PORTAdec™ 500 prysznica z funkcją mgły odkażającej, odpowiedniego do odkażania środków ochrony indywidualnej przed usunięciem lub w pomieszczeniach higienicznych.

Silny utleniacz, który zabija 99,99% bakterii, grzybów i wirusów.

Szybkość reakcji o około 50 – 100 razy skuteczniejsza niż wybielacza domowego.

Słaby kwas porównywalny do łagodnego soku cytrusowego, dlatego jest nietoksyczny i nie pozostawia pozostałości na powierzchniach środowiska.

Skuteczność elektrolizowanej wody dezynfekującej

skuteczność wody elektrolizowanej kwasu podchlorawego