Maty dezynfekcyjne w placówkach oświatowych w dzisiejszych czasach stają się niezbędnym wyposażeniem. Mają skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów, grzybów czy innych czynników chorobotwórczych.

Dezynfekcja obuwia jako zabezpieczenie przed COVID-19

Maty dezynfekujące obuwie, to dodatkowe lecz niezwykle ważne rozwiązanie (oprócz maseczek ochronnych i mycia rąk). Dzięki swym właściwościom uniemożliwiają wnoszenie niechcianych patogenów do miejsc gdzie przebywają najmłodsi, a więc do szkół, przedszkoli czy żłobków.

Covid 19 na butach

Wiemy, że mycie rąk, noszenie maseczek ochronnych i utrzymywanie dystansu jest bardzo ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. W wyniku kaszlu lub kichania, kropelki wirusa lądują na podłodze, a następnie są przenoszone na obuwiu. Okazuję się, że funkcję nośnika COVID-19 pełnią także podeszwy butów. Dopiero w dalszej kolejności zakaźne aerozole mogą przenieść się na inne przedmioty, takie jak: klamki, myszki komputerowe, blaty stołów czy poręcze.


Należy pamiętać, że każde wejście lub wyjście z budynku może być potencjalnym zagrożeniem wniesienia wirusa na podeszwie butów do obiektu lub z niego. Dlatego w pierwszej kolejności należałoby zadbać o to, by jak najmniej niepożądanych patogenów przedostało się do budynku już przy samym wejściu. Maty dezynfekcyjne w placówkach oświatowych łączące w sobie właściwości wyłapujące brud jak i dezynfekcję obuwia powinny odgrywać kluczową rolę. Skuteczną metodą zminimalizowania zagrożenia jest zanurzenie obuwia w płynie dezynfekującym. Najbardziej umożliwiają to specjalne maty wejściowe używane w połączeniu z płynnym środkiem do dezynfekcji.

matydezynfekcyjne w placówkach oświatowych

Trzeba zwrócić uwagę na szczególną potrzebę stosowania mat dezynfekujących obuwie właśnie w takich miejscach jak szkoły, przedszkola i żłobki. Podłoga jest tu powierzchnią, z którą częsty kontakt mają właśnie dzieci podczas zajęć i zabaw, w trakcie których kontakt rąk z podłożem jest na porządku dziennym. Żaden nauczyciel czy opiekun grupy tych najmłodszych dzieci, choćby nie wiem jak się starał, nie jest w stanie zapanować nad naturalnym odruchem wkładania przez maluchy rąk do buzi.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja wejść i podłóg w placówkach oświatowych – w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19

MATY DEZYNFEKCYJNE DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

Zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć, higieną, czyszczeniem, dezynfekowaniem pomieszczeń i powierzchni płaskich w placówkach oświatowych powinny uwzględnić także zabezpieczenie podłóg przy wejściach do budynków i pomieszczeniach na terenach tych placówek.

Należałoby dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie w tym rodzice wchodzący do placówki również dezynfekowały obuwie przechodząc przez specjalne maty dezynfekujące/ dezynfekująco-osuszające.

Miejsca i obszary w których podłogi należy szczególnie zabezpieczyć matami dezynfekcyjnymi to:

  • wejścia do budynków
  • szatnie, świetlice, biblioteki, kuchnie, stołówki
  • sale gimnastyczne, hale sportowe
  • sale lekcyjne, sale zajęć i zabaw
  • pomieszczenia sanitarno-higieniczne
  • gabinety lekarskie, stomatologiczne
  • pomieszczenia – specjalnie wyznaczone miejsca do izolowania osób z objawami chorobowymi lub podejrzeniem infekcji

Dobór odpowiedniej maty dezynfekcyjnej, wycieraczki lub systemu mat

W doborze odpowiedniej maty dezynfekcyjnej/dezynfekcyjno-osuszającej istotne jest przede wszystkim by mata była dostosowana do wielkości oraz rodzaju wejścia, natężenia ruchu. Równie ważne jest aby stabilnie leżała na podłodze, nie przesuwała się, posiadała odpowiednie skosy zapobiegające poślizgnięciom, potknięciom i upadkom.

Wielkość/rozmiar, wysokość maty powinna być uzależniona od tego, w którą stronę otwierane są drzwi wejściowe jak również od rodzaju wejścia. Należy wziąć pod uwagę czy jest to wejście bezpośrednio z zewnątrz czy np. wejście do wydzielonej strefy, pomieszczenia na terenie budynku (szatnia, izolatka, gabinet lekarski itp.).

Oferujemy specjalne warunki handlowe dla placówek oświatowych oraz pomoc w doborze odpowiedniego systemu mat.

JEŻELI POTRZEBUJESZ INNEGO ROZWIĄZANIA MAT DEZYNFEKCYJNO – CZYSZCZĄCYCH( indywidualne rozwiązanie, projekt pod grant, dotacje ) SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE ODPOWIEDNI PROJEKT.

Kontakt:          maty@jptechnik.pl       570-002-530

Poradnik:       Jak dobrać matę dezynfekcyjną 

SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECIOM W DOBIE PAMDEMII

Chcielibyśmy dołożyć swoich kilka „pozytywnych” cegiełek, które mogłyby choć w najmniejszym stopniu ułatwić wszystkim odnalezienie się w nowej szkolnej rzeczywistości, a jednocześnie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa na terenie szkoły.

Ważne jest to by mimo niesprzyjających nauce warunków dzieci chciały chętnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

By wyrobić u dzieci nawyk wycierania i dezynfekcji obuwia w celu zabezpieczenia przed COVID-19 proponujemy:

1. PRZYJAZNE MATY DEZYNFEKCYJNE – Sani-Master- kolorowe maty dezynfekcyjno-osuszające z wesołymi motywami dedykowane dzieciom

 

By pomóc najmłodszym w przyswojeniu nawyków zdrowotnych w przystępny i zabawny sposób proponujemy:

2. PRZYJAZNY PLAKAT – ZATRZYMAJ COVID-19 – zawierający kilka najważniejszych zasad i zaleceń dotyczących zachowania się na terenie szkoły jak i poza nią

Plakat zatrzymaj COVID-19Plakat do pobrania PDF

 

By skutecznie wspomóc dezynfekcję na terenie szkoły w celu wyeliminowania niebezpiecznego wirusa proponujemy:

3. ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI W POSTACI WODY ELEKTROLIZOWANEJ

łagodny, biodegradowalny, hipoalergiczny, przyjazny dla środowiska

woda elektrolizowana