Maty wejściowe i korzyści z ich stosowania:

Korzyści ze stosowania systemu mat wejściowych są niewątpliwie warte docenienia. Głównie to właśnie wygląd wejścia wpływa na pierwsze wrażenie, jakie robi budynek. Wejścia muszą spełniać różne wymagania, w tym charakteryzować się atrakcyjnym wzornictwem, dużą przepustowością (nawet w porze szczytu) oraz funkcjonalnością. Godnym uwagi jest to, że maty wejściowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza, rezultacie poprawiając estetykę wejścia i nadając mu profesjonalny, stylowy i ekskluzywny wygląd, co zagwarantuje doskonałe pierwsze wrażenie. Obecnie maty wejściowe/wycieraczki mogą być kolorowymi, pełnymi wdzięku ozdobami przed wejściem. Okazuje się, że odpowiedni system mat wejściowych przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu. Wpływa również na poprawę akustyki, jak również wydłużenie okresu trwałości tworzyw, z których wykonana jest podłoga we wnętrzu. Wreszcie redukcje koszty sprzątania i konserwacji.

Maty wejściowe

Maty wejściowe redukują koszty sprzątania

Korzyści ze stosowania dobrego systemu mat wejściowych są wymierne i widoczne w rocznych oszczędnościach na kosztach sprzątania. Im więcej brudu zostanie zatrzymanego w wejściu, tym mniej będzie się unosiło w powietrzu, wewnątrz budynku. Są pierwszą barierą zapobiegającą wnoszeniu brudu do budynku, która może zatrzymać nawet do 85% zabrudzeń.

Maty wejściowe przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu

Maty wejściowe oraz korzyści z ich stosowania – poprawa jakości powietrza

Brud przynoszony z zewnątrz może być nośnikiem cząsteczek takich jak: kurz, pyłki, pestycydy, bakterie, wirusy, grzyby, odchody zwierząt itp. Cząsteczki brudu osiadają na podłodze, gdzie przez ruch pieszy są rozgniatane na mniejsze. Najlżejsze cząsteczki wzbijają się w powietrze, natomiast cięższe osiadają z powrotem na podłodze, gdzie znów są rozgniatane. Te unoszące się w powietrzu cząsteczki w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. W rezultacie wywołują problemy z oddychaniem i alergie .

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach to jedno z pięciu najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Powietrze we wnętrzach jest nawet 70 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Environmental Protection Agency) większość ludzi spędza 60–90% czasu w pomieszczeniach (wg Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc, American Lung Association). Kontrolowanie stężenia drobnych cząsteczek poprzez zapobieganie ich wnoszeniu i sprzątanie może pomóc w zmniejszeniu objawów, zapobieganiu chorobom.

Maty wejściowe chronią podłogi wewnątrz budynku, zachowując je w dobrym stanie

Maty wejściowe wycieraczki

Stałe wnoszenie brudu do budynku jest również głównym czynnikiem zużywania się podłóg i wykładzin we wnętrzu. Struktura zabrudzeń powoduje, że działają one jak brzytwa, gdy są wcierane w podłogę podczas chodzenia, powodując ścieranie gładkiej powierzchni podłogi i ucinanie włókien w podłogę podczas chodzenia, powodując ścieranie gładkiej powierzchni podłogi i ucinanie włókien wykładziny.

Na pierwszych 2 metrach podłogi lub wykładziny już przejście 1500 osób może zniszczyć 42% wykończenia podłogi lub runa wykładziny, skracając ogólną trwałość podłogi. Maty wejściowe są wykonane z bardziej szorstkich włókien, które opracowano z myślą o ochronie podłogi. Biorą na siebie większość zniszczeń, które w przeciwnym razie skróciłyby żywotność podłogi lub wykładziny.

Maty wejściowe pomagają zapobiegać poślizgnięciom, potknięciom i upadkom

Poślizgnięcia i upadki są głównymi przyczynami wypadków w domach, hotelach, restauracjach i budynkach użyteczności publicznej. 70% z nich zdarza się na równej, poziomej powierzchni).

Cztery główne przyczyny poślizgnięć i potknięć to:

  • powierzchnie śliskie lub mokre od wody i innych cieczy
  • powierzchnie śliskie od suchych lub mokrych zanieczyszczeń
  • tymczasowe i trwałe przeszkody
  • nierówne powierzchnie i zmiany poziomów

Podczas ładnej pogody na powierzchniach wejściowych może gromadzić się brud. Piasek, kawałki żwiru i brud działają jak miniaturowe łożyska kulowe, kiedy dostaną się między twardą powierzchnię podłogi a gładką podeszwę buta. But traci przyczepność i ślizga się, powodując, że człowiek traci równowagę i przewraca się. Podczas brzydkiej pogody, podłogi wewnątrz budynku mogą szybko stać się śliskie, a wykładziny dywanowe nasiąknięte wodą. To zwiększa ryzyko poślizgnięcia i upadku. Maty wejściowe ogrywają ważną rolę w ograniczaniu ryzyka poślizgnięcia i upadku. Odpowiednio osuszają obuwie i zapewniają łatwe korzystanie z wejść zewnętrznych i wewnętrznych osobom o ograniczonej ruchomości, np. korzystającym np. z wózków inwalidzkich.

Strefy

Maty skutecznie zatrzymujące brud i zapobiegające upadkom posiadają trzy główne strefy:

Maty wejściowe strefy

Nieubłaganie przyszła jesień, a wraz z nią deszcz, plucha i błoto. Nasze hasło tej jesieni to:

Jesień złota bez brudu i błota !

Z pomocą przychodzą jak co roku nasze niezawodne maty:

Wewnętrzne wolno leżące maty wejściowe (tekstylne) – do stosowania wewnątrz budynków: w wejściach do szkół, uniwersytetów, budynków użyteczności publicznej, obiektów sportowych, centrów handlowych, mieszkań itp.

Są to bardzo funkcjonalne maty o dużej zdolności wchłaniania wody, wykonane z wysokiej jakości włókien. Służą po prostu jako wewnętrzna wycieraczka pod drzwi. Oprócz funkcji czyszczącej i osuszającej jednocześnie mogą pełnić (w połączeniu z innymi matami) funkcję informacyjną i reklamową dzięki różnorodności kolorystycznej jak i graficznej.

Maty wejściowe Aqua Trap

Wyjątkowo dobrze sprawdzi się tutaj wolno leżąca mata wejściowa Aqua Trap. Mata z opatentowanym systemem brzegów ”Aqua Dam” tworzy swego rodzaju zbiornik, który jest w stanie utrzymać do 6 litrów wody na metr kwadratowy. Powłoka antybakteryjna, którą pokryte są włókna już w wejściu zatrzymuje bakterie i zarazki.
Górna, tekstylna powierzchnia wtłoczona na niezniszczalne podłoże gumowe z wypukłym wzorem, jest w stanie wytrzymać nawet największe natężenie ruchu. Mata niezwykle skutecznie osusza, usuwa brud z podeszew butów, jednocześnie na długo zachowując estetyczny wygląd. Natomiast podłoże antypoślizgowe z wypustkami skutecznie zapobiega przesuwaniu się maty.

Mata wejściowa wyjątkowo chłonna

Równie dobrze w zachowaniu czystości i bezpieczeństwa tej jesieni pomoże mata mata wolno leżąca Guzzler. To bardzo solidna i trwała mata z uniesionymi brzegami po każdej stronie, działająca jak zbiornik, który jest w stanie zatrzymać do 6 litrów wody na metr kwadratowy. Podniesiony wzór wafelkowy jeszcze lepiej usuwa i kryje brud i wodę. Brzegi i podłoże maty są wzmocnione gumą zapewniają maksymalną trwałość. Wypustki na spodniej stronie maty minimalizują przesuwanie się maty na każdej powierzchni i unoszą matę do góry, dzięki czemu mokra podłoga pod spodem może łatwo wyschnąć.