Budynki użyteczności publicznej bardzo często cechują się dużym ruchem. Ten wiąże się z przynoszonymi z zewnątrz zabrudzeniami. Im więcej ludzi, tym szybciej pojawiają się kolejne zanieczyszczenia, nie tylko psując estetykę wnętrz, ale stanowiąc również przeszkodę dla wydajnej pracy, a nawet zagrożenie. Zarówno błoto, jak i woda, towarzysząca kolejnym próbom ich uprzątnięcia, sprzyjają poślizgnięciom i upadkom. Jeśli na zewnątrz panuje przy okazji zła pogoda, poziom zanieczyszczenia może bardzo łatwo wymknąć się spod kontroli. A nawet w spokojniejsze dni konieczność zmywania zabrudzeń po większości interesantów skutkuje dużą ilością pracy, znacznym zużyciem wody i wreszcie szybkim wykorzystywaniem drogich środków czyszczących. Wszystkie te czynniki generują z czasem bardzo wysokie koszty.

Problem ten w dużej mierze rozwiązują odpowiednio dobrane maty podłogowe wyłapujące brud. Technologia zastosowana w tworzeniu najlepszych produktów tego typu pozwala znacznie zmniejszyć powstawanie zabrudzeń na podłożach – zatrzymują one większość zanieczyszczeń przynoszonych przez pieszych. Warto zdecydować się na połączenie mat przystosowanych do wykorzystania na zewnątrz, jak i tych przeznaczonych do wnętrz budynków (lub zastosowanie uniwersalnych produktów). Pozwoli to na wykorzystanie pełni ich potencjału i zachowanie jeszcze większej czystości.

Na co zwrócić uwagę wybierając maty wejściowe?

Wybór rodzaju i rozmiaru maty zależy od m.in: natężenia ruchu, użytkowania budynku czy otoczenia, w jakim znajduje się budynek.
Bardzo ważną cechą dobrej maty wejściowej jest zastosowany materiał: gumowe podłoże antypoślizgowe powinno uniemożliwiać przesuwanie się maty zapobiegając wypadkom oraz poślizgnięciom. Zarówno materiał, jak i wielkość znajdujących się w nim otworów, muszą być skuteczne, ale przy tym wygodne dla pieszych, a także nie stanowić przeszkody dla kół walizek oraz wózków. Osoby prowadzące wózek lub poruszające się na nim muszą mieć odpowiednią ilość miejsca, by wykonać nim pełen obrót, dlatego warto wybrać maty, które można łatwo dostosować do nietypowych kształtów niektórych pomieszczeń.
Przy wyborze maty warto zwrócić uwagę na gumowe wypustki pod spodem maty, które umożliwiają wysychanie posadzki pod spodem. Innym ważnym czynnikiem jest wskaźnik absorpcji, aby odpowiednio osuszać obuwie. Im wyższy, tym lepiej. Zdolność do wchłaniania wody od 4 do 6 litrów ma metr kwadratowy jest odpowiednia dla obszarów o bardzo dużym natężeniu ruchu.