Jak zapobiec poślizgnięciom i upadkom jest zwykle głównym problemem na mokrych i tłustych stanowiskach pracy. Poślizgnięcia i upadki są odpowiedzialne za większość wypadków, które powodują długotrwałe przerwy w pracy.

Jak zapobiec poślizgnięciom i upadkom

Cztery główne przyczyny wypadków w wyniku poślizgnięć i potknięć to:

  • śliskie, mokre powierzchnie spowodowane przez wodę i inne płyny
  • śliskie powierzchnie spowodowane suchym lub zakurzonym zanieczyszczeniem podłogi
  • przeszkody, zarówno tymczasowe, jak i stałe
  • nierówne powierzchnie i zmiany poziomu, takie jak nieoznakowane krawędzie

Jak zapobiec poślizgnięciom

Zwiększenie przyczepności:
Podłogi mogą stać się niebezpiecznie śliskie, gdy są mokre lub narażone na działanie oleju lub smaru. Jest to szczególnie niebezpieczne w momencie zetknięcia się podeszwy buta z płynem lub olejem. Zjawisko to jest podobne do hydroplaningu samochodowego.
Innymi słowy, stopa podczas chodzenia nie ma przyczepności. Wystąpił niekontrolowany poślizg. Osoba traci kontrolę i upada.
Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na pośliźnięcia są, oleje, tłuszcze, mydło z roztworów czyszczących.
Jak zapobiec poślizgnięciom, stosując maty antypoślizgowe z drenażem


Podłogi mogą również stać się śliskie z powodu suchego lub zakurzonego zanieczyszczenia podłogi, takiego jak trociny lub inne zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni.
Piasek, kawałki żwiru i brudu mogą działać jak miniaturowe łożyska kulkowe, gdy zostaną złapane między twardą powierzchnię podłogi a gładką podeszwę buta. But traci przyczepność z powodu efektu „łożyska kulkowego”. Stopa „ześlizguje się”. Osoba traci kontrolę i upada.
Suche zanieczyszczenia obejmują pyły, proszki, granulki i inne małe przedmioty, takie jak metalowe nakrętki i śruby rozsypane na podłodze. Nagromadzenie się suchego zanieczyszczenia może również powodować poślizgnięcia.

Można temu zaradzić poprzez duże otwory drenażowe, które odprowadzają lub usuwają suche lub mokre zanieczyszczenia, aby powierzchnia była stabilna i czysta.

Przeciw zmęczeniu

Antyzmęczeniowa


Długotrwałe przebywanie na twardych powierzchniach może prowadzić do kilku problemów. Po pierwsze, stojąc powoduje przykurcz mięśni, co zmniejsza przepływ krwi. Powoduje to ból mięśni i stawów oraz zastój krwi w kończynach.
Ponadto długotrwałe stanie powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stopy. Oprócz tego że jest to męczące i nieco bolesne, może również prowadzić do zapalenia powięzi podeszwy i innych poważnych chorób stóp. Ból dolnej części pleców jest najczęstszy u pracowników, którzy stoją co najmniej 4 godziny dziennie. Amortyzujący efekt maty przeciwzmęczeniowej pozwala na ciągłe mikro ruchy stóp, co minimalizuje niedotlenienie krwi w nogach.
Nierównowaga jest drugą przyczyną zmęczenia podczas długotrwałego stania na twardych powierzchniach. Oprócz nadmiernego wykorzystywania tych samych mięśni, gdy system jest niezrównoważony, mięśnie muszą pracować ciężej. Zastosowanie mat przeciwzmęczeniowych umożliwia prawidłowe wyważenie i równomierny rozkład między prawą i lewą nogą.