Zewnętrzne maty wejściowe mogą usunąć nawet do 40% brudu
Głównym zadaniem zewnętrznych mat jest usuwanie większości zabrudzeń i błota. Przed wejście do budynku można usunąć nawet do 40% brudu. Zewnętrzne maty wejściowe same w sobie nie wykazują właściwości absorpcyjnych i dlatego należy je stosować razem z systemem mat wewnętrznych tekstylnych, który czyści i osusza buty.
Dobór maty wejściowej w zależności od intensywności ruchu
Odpowiedni dobór zewnętrznej maty wejściowej jest bardzo istotny. Rodzaj i rozmiar położonej zewnętrznej maty wejściowej zależy przede wszystkim od natężenia ruchu. Ale także od stopnia narażenia na różne czynniki w strefie zadaszonej lub niezadaszonej. Równie istotny jest rodzaj zabrudzeń w środowisku, w jakim znajduje się budynek, ciężar wózków i natężenie ich ruchu oraz wiele innych czynników. Ponieważ maty te są układane na zewnątrz, więc powinny być wykonane z trwałych tworzyw, aby móc sprostać każdym warunkom atmosferycznym.
Śliskie powierzchnie stanowią jedno z głównych zagrożeń jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa. W czasie dużych opadów deszczu i śniegu podłogi w wejściach do budynków stają się mokre i śliskie. Gdy jest sucho, na powierzchniach wejściowych zbiera się brud, co z pewnością zwiększa ryzyko poślizgnięć i upadków. Dlatego godnym uwagi jest to, że na zewnętrznych matach gumowych są specjalne wypustki lub żłobienia zwiększające ich właściwości antypoślizgowe, nawet gdy są mokre.
Maty przyjazne wózkom inwalidzkim
Dostępność wejścia powinna być łatwa dla wszystkich, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej oraz sklepach. Wejścia muszą być odpowiednio przystosowane dla osób korzystających z wózków inwalidzkich oraz urządzeń wspomagających poruszanie się. Powierzchnia podłogi powinna być przyjazna dla wózków, chronić przed potknięciem i usuwać wodę z kół i podeszew butów, aby nie stwarzać ryzyka powstawania śliskiej podłogi. Co ważne maty wejściowe oraz maty układane we wnękach muszą leżeć równo z powierzchnią podłogi, a ewentualne różnice między poziomem podłogi a matą nie powinny przekraczać 6–12 mm. Z pewnością maty wejściowe powinny ułatwiać przemieszczanie się osobom poruszającym się na wózkach i o kulach we wszystkich budynkach użyteczności publicznej.
Maty wejściowe montowane we wpustach
Zewnętrzne maty wejściowe można układać w dużych wejściach, od ściany do ściany lub w ramach wpustowych. Rama wpustowa to rama umieszczana w zagłębieniu w standardowych wejściach, pod drzwiami automatycznymi lub obrotowymi. Rama zapewnia ułożenie maty równo z poziomem podłogi oraz jej stabilność, a także pomaga zatrzymać brud między czyszczeniem. Aby idealnie dopasować matę umieszczaną we wpuście, należy wybrać odpowiednią grubość, tak aby mata była ułożona równo z poziomem podłogi, a drzwi mogły się swobodnie zamykać. Personalizacja i wykończenie: Zewnętrzne maty gumowe Notrax są dostępne w różnych rozmiarach standardowych do montażu lub jako maty wolno leżące.
Zewnętrzne maty modułowe
System Master Flex™ oferuje wszystkie zalety maty łatwej w montażu, projektowaniu z możliwością dopasowania maty do wejścia. Uniwersalność tego rozwiązania polega na zastosowaniu systemu zaczepów tworzących trwałe i niewidoczne połączenie, bardzo łatwe w montażu, bez użycia kleju. Płytki o rozmiarach 50 x 50 cm z łatwością pokrywają duże powierzchnie, a mata może być montowana na miejscu w ramach wpustowych, w dużych wejściach. Wykonana z naturalnej gumy mata jest wytrzymała, antypoślizgowa i sprawdza się nawet przy największym natężeniu ruchu.
System Master Flex™ można w pełni personalizować, dodając wkładki dywanowe w szerokiej gamie kolorów. Mata idealnie przylega i dostosowuje się do każdej powierzchni, podczas gdy wypukłości pod spodem pozwalają na łatwy drenaż wody i utrzymują suchą i czystą powierzchnię. Czyszczenie i konserwacja: Podobnie jak maty wewnętrzne, również maty zewnętrzne funkcjonują optymalnie, gdy są regularnie czyszczone, chociaż nie wymagają one ścisłego przestrzegania codziennego czyszczenia i konserwacji. Czyszczenie mat zewnętrznych polega przede wszystkim na regularnym spłukiwaniu ich wodą. Warto również zamieść lub odkurzyć podłogę pod matą, żeby usunąć ewentualne zabrudzenia.
Instalacja maty prostsza niż myślisz
Maty modułowe Master Flex można zainstalować ręcznie, bez użycia młotków lub narzędzi. System połączeń męskich i żeńskich łączy się ze sobą bez użycia kleju, śrub, zacisków, szyn czy ramek, dzięki czemu montaż jest bardzo łatwy i szybki. Wystarczy położyć pierwszy moduł w miejscu montażu, następnie wyrównać punkty połączeń i położyć następny moduł łącząc wypustki męskie z żeńskimi. W przypadku niestandardowych rozmiarów maty płytki można ciąć nożem uniwersalnym, używając metalowej linijki jako prowadnicy. Odpowiedniej grubości wkład pozwala położyć matę równo z poziomem podłogi.
Projektowanie oraz montaż
Jeśli nie jesteś pewien, jakie rozwiązania będą dla ciebie najlepsze i potrzebujesz naszej pomocy, zachęcamy do naszkicowania projektu maty wraz z wymiarami lub przesłania nam zdjęcia miejsca, w którym ma zostać położona mata. Możesz również umówić się z nami w celu przeprowadzenia pomiarów i otrzymania pomocy w doborze odpowiedniego rozwiązania oraz montażu maty na miejscu.
Nasze usługi:
- pomiary
- projektowanie
- montaż
Skontaktuj się z nami pomożemy Ci na każdym etapie projektu: maty@jptechnik.pl