Maty antystatyczne ESD. Prosta czynność jaką jest chodzenie może naładować ciało ludzkie do kilku tysięcy woltów, szczególnie kiedy powietrze jest bardziej suche. Przy braku odpowiednich zabezpieczeń, rozładowania elektrostatyczne mogą powodować niezauważalne uszkodzenia wrażliwych urządzeń elektrycznych, oraz nieprzyjemne wstrząsy elektryczne u pracowników.

Maty antystatyczne ESD – Skuteczna ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi

Istnieje wiele produktów pomagających zmniejszyć lub wyeliminować gromadzenie się ładunków elektrostatycznych: meble, sprzęt, materiały podłogowe. Maty podłogowe antystatyczne ESD to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed występowaniem wyładowań elektrostatycznych i jedyne, które działa bez względu na typ noszonego obuwia.

Do podstawowych źródeł ochrony należą Maty ESD, opaski uziemiające, które w połączeniu z matami stołowymi oraz uziemieniem sprawiają, że ładunek nie jest wytwarzany w ciele ludzkim.

Typoszereg mat antystatycznych obejmuje maty od rozpraszających do przewodzących, zgodnie z wymaganiami IEC 61340-4-14. Maty rozpraszające posiadają rezystancję w zakresie 10⁶ – 10⁹ Ω. Ładunki odprowadzane są do ziemi wolniej i w sposób bardziej kontrolowany, niż w przypadku materiałów przewodzących. W celu osiągnięcia zabezpieczenia obszaru pracy zgodnego z normą IEC 61340-5-1 lub ANSI EOS/ESD 6.1, wszystkie przewodniki w środowisku pracy, w tym personel, muszą zostać uziemione do tego samego punktu uziemienia, tworząc równowagę pomiędzy wszystkimi elementami a personelem. Notrax® oferuje także pełną gamę akcesoriów antystatycznych, w tym przewody uziemiające, opaski na nadgarstek, uziemienie na pięty.