Bezpieczne pojemniki do przechowywania cieczy łatwopalnych i odczynników laboratoryjnych
Coraz większy postęp technologiczny w procesach produkcyjnych, jaki obserwujemy w ostatnich latach powoduje wzrost liczby stosowanych substancji chemicznych. To z kolei wiąże się często z potrzebą przechowywania substancji chemicznych, a to wiąże się często z z potrzebą przechowywania substancji chemicznych bezpośrednio w miejscu pracy.
Znajdujące się w pracowniach chemicznych odczynniki chemiczne czy sprzęty laboratoryjne mogą w przypadku niewłaściwego stosowania stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia (oparzenia, zatrucia, skaleczenia, pożar itp.). Dlatego praca w każdym laboratorium chemicznym wymaga szczególnej ostrożności, jednak nie musi wiązać się z niebezpieczeństwem jeśli zachowuje się podstawowe środki ostrożności.
Stosowane w laboratoriach ciecze łatwopalne do eksperymentów i testów stwarzają zagrożenie pożaru. Bardzo ważne jest bezpieczne dozowanie do fiolek, kolb i probówek płynów łatwopalnych co ogranicza ryzyko pożaru. Wystarczy chwila, aby opary zapaliły się i spowodował poważne obrażenia personelu.
Stosowanie certyfikowanych i testowanych pojemników dozujących zmniejsza ryzyko powstania pożaru, poprawia bezpieczeństwo pracowników w laboratorium.
Pojemniki na ciecze łatwopalne i odczynniki
Żeby zapobiec uszkodzeniom mienia i urazom pracowników, zaleca się używanie certyfikowanych bezpiecznych pojemników Justrite do przechowywania chemikaliów w laboratoriach.
W laboratoriach przechowuje się i stosuje różne chemikalia, które służą do testów i badań. Niektóre z typowych zagrożeń związanych z niebezpiecznymi chemikaliami laboratoryjnymi obejmują łatwopalne i żrące chemikalia (gazy, ciecze, ciała stałe).
Zaprojektowane do dozowania chemikaliów do mniejszych pojemników, metalowe pojemniki na płyny laboratoryjne Justrite posiadają akceptację UL i/lub FM.
Pojemniki na ciecze łatwopalne i odczynniki
Dostępne są dwa modele pojemników dozujących:
1. Pojemnik do dozowania chemikaliów ze stołu roboczego. W pojemniku takim kran samozamykający jest montowany 51 mm nad dnem, aby wyeliminować konieczność podnoszenia pojemnika podczas dozowania.
2. Pojemnik do dozowania z uchylną podstawą. Samozamykający się kran montowany jest na górze pojemnika, a solidna metalowa uchylna podstawa ułatwia dozowanie.
Oba rodzaje pojemników posiadają elastyczne metalowe węże, co ułatwia dozowanie płynów do małych pojemników o wąskich otworach wlewowych.
Pojemniki na ciecze łatwopalne i odczynniki ze stołu roboczego mają zamontowany kurek bezpieczeństwa u podstawy, co pozwala na grawitacyjne dozowanie płynów. Górny wlew zapewnia dostęp do pojemnika bezpieczeństwa, a także działa jako zawór ciśnieniowy. Pojemniki dozujące ze stołu roboczego dostępne są w pojemnościach 9 i 19 litrów.
Pojemnik do dozowania z uchylną podstawą są o pojemności 19-litrów. W tego typu pojemnikach dozownik znajduje się w górnej części, po przeciwnej stronie do otworu wlewowego. Podczas dozowania, uchylna podstawa pozwala bezpiecznie przechylać pojemnik, tak aby w łatwy sposób dozować płyny do mniejszych naczyń laboratoryjnych. Otwór wlewowy spełnia rolę zaworu ciśnieniowego.
Bezpieczne pojemniki niemetalowe są idealne do stosowania w laboratoriach. Zrobione są z twardego poliuretanu odpornego na chemię i odczynniki laboratoryjne.