Maty antyzmęczeniowe antypoślizgowe na stanowisku pracy
Ergonomiczne maty antypoślizgowe. Człowiek w pracy jest na tyle wydajny, na ile warunki oraz środowisko pracy mu pozwalają. Poprzez odpowiednie przygotowanie oraz poprawę komfortu na stanowisku pracy możemy osiągnąć nawet do 50% poprawy wydajności pracownika. W tym artykule zajmiemy się głównie warunkami pracy w pozycji stojącej oraz korzyściami wynikającymi z użycia ergonomicznych mat antypoślizgowych co za tym idzie poprawą komfortu bezpieczeństwa oraz wydajności pracy. Dowiesz się również, jak działają maty antyzmęczeniowe. Poznając, jak działają maty antyzmęczeniowe, można lepiej zrozumieć ich zalety.
Praca w pozycji stojącej to najczęściej praca fizyczna, angażująca głównie układ mięśniowo-szkieletowy. Pracę tą wykonują osoby zatrudnione np. przy taśmach produkcyjnych, sprzedawcy, kelnerzy czy fryzjerzy, ale nie tylko. Zła ergonomia pracy w pozycji stojącej może powodować dodatkowe problemy zdrowotne takie jak: Oto, jak mogą pomóc maty antyzmęczeniowe. Zastanawiając się, jak działają maty antyzmęczeniowe, można lepiej przygotować stanowisko pracy.
- zwyrodnienie stawów kolanowych, płaskostopie
- trwałe skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym
- niewydolność żylna (żylaki)
- obniżony poziom metabolizmu
Jednym z głównych czynników wpływających na zmęczenie i zwyrodnienie stawów jest powtarzalne stanie na twardej powierzchni przez dłuższy czas. Po pierwsze, stojąc na twardej posadzce mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi i tlenu do mięśni. To powoduje ból kończyn dolnych oraz stawów. Dodatkowo stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Najsilniejszy ból w dolnej części pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej. Dlatego warto zrozumieć, jak działają maty antyzmęczeniowe, aby przeciwdziałać tym problemom.
Korzyści z zastosowań mat antyzmęczeniowych
Aby poprawić komfort oraz bezpieczeństwo pracy na stanowiskach stojących należy używać ergonomiczne maty antypoślizgowe. Maty przeciwzmęczeniowe antypoślizgowe projektowane są tak aby spowodować naturalne i niedostrzegalne kołysanie się ciała. Amortyzujący wpływ mat przeciwzmęczeniowych powoduje ciągłe mikro ruchy stóp, co minimalizuje zastoje krwi w nogach, a co za tym idzie zmniejsza się uczucie zmęczenia. Dodatkowymi korzyściami z zastosowań mat antyzmęczeniowych jest mniejsza absencja pracowników w wyniku urazów i kontuzji, a teraz wiesz, jak bardzo skuteczne są maty antyzmęczeniowe. Powyżej wyjaśniono, jak działają maty antyzmęczeniowe w praktyce.
Natomiast zbyt intensywne amortyzowanie może mieć skutek negatywny. Za duża „miękkość” lub zbytnie uginanie się podłoża w rzeczywistości zwiększa zmęczenie, ponieważ mięśnie są przepracowane. Ekstremalnym przykładem będzie tutaj bieganie po piasku. Maty antyzmęczeniowe Notrax wykonywane są w taki sposób, aby zwiększać komfort bezpieczeństwo oraz wydajność pracy. Widząc, jak działają maty antyzmęczeniowe w praktyce, łatwo zrozumieć, dlaczego są tak cenione. Używanie odpowiednio zaprojektowanych mat antyzmęczeniowych może znacząco poprawić warunki pracy.
Badania naukowe
Badania przeprowadzone przez prof. dr Redha Taiara pokazały korzystny wpływ stosowania ergonomicznych maty antypoślizgowych na mechanikę ludzkiego ciała w środowisku pracy. Obserwując pracowników i mierząc nacisk stóp u osób pozostających przez długi czas w pozycji stojącej, prof. Redha Taiar był w stanie zidentyfikować dwie przyczyny zmęczenia i opracować dwutorowe podejście do zwalczania zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z długim pozostawaniem w pozycji stojącej. Z tego wszystkiego można wywnioskować, jak działają maty antyzmęczeniowe na poprawę komfortu. Analizując, jak działają maty antyzmęczeniowe, uzyskano dobre wyniki w zakresie poprawy komfortu pracy.
Po pierwsze, pracownik musi zmieniać nacisk stopy, aby poprawić pozycję stojącą. To pomaga eliminować narastanie punktów nacisku na stopę. Po drugie, stosowanie mat przeciwzmęczeniowych to połączenie ergonomicznego wzoru i amortyzującego podłoża, które równo rozkłada wagę ciała tak, aby zapewnić utrzymanie równowagi. Badania prof. Redha Taiara potwierdzają, że stosowanie mat przeciwzmęczeniowych powoduje znaczne zmniejszenie bólu w porównaniu do sytuacji wyjściowej – bez zastosowania mat, co jasno pokazuje, jak skutecznie działają maty antyzmęczeniowe. W kontekście badań wyraźnie widać, jak działają maty antyzmęczeniowe na zdrowie pracowników.