Maty antyzmęczeniowe antypoślizgowe na stanowisku pracy

Ergonomiczne maty antypoślizgowe. Człowiek w pracy jest na tyle wydajny,  na ile warunki oraz środowisko pracy mu pozwalają. Poprzez odpowiednie przygotowanie oraz poprawę komfortu na stanowisku pracy możemy osiągnąć nawet do 50% poprawy wydajności pracownika. W tym artykule zajmiemy się głównie warunkami pracy w pozycji stojącej oraz korzyściami wynikającymi z użycia ergonomicznych mat antypoślizgowych co za tym idzie poprawą komfortu bezpieczeństwa oraz wydajności pracy.

Praca w pozycji stojącej to najczęściej praca fizyczna, angażująca głównie układ mięśniowo-szkieletowy. Pracę tą wykonują osoby zatrudnione np. przy taśmach produkcyjnych, sprzedawcy, kelnerzy czy fryzjerzy, ale nie tylko. Zła ergonomia pracy w pozycji stojącej może powodować dodatkowe problemy zdrowotne takie jak:

  • zwyrodnienie stawów kolanowych, płaskostopie
  • trwałe skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym
  • niewydolność żylna (żylaki)
  • obniżony poziom metabolizmu

Jednym z głównych czynników wpływających na zmęczenie i zwyrodnienie stawów jest powtarzalne stanie na twardej powierzchni przez dłuższy czas. Po pierwsze, stojąc na twardej posadzce mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi i tlenu do mięśni. To powoduje ból kończyn dolnych oraz stawów. Dodatkowo stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Najsilniejszy ból w dolnej części pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej.

Korzyści z zastosowań mat antyzmęczeniowych

Aby poprawić komfort oraz bezpieczeństwo pracy na stanowiskach stojących należy używać ergonomiczne maty antypoślizgowe. Maty przeciwzmęczeniowe antypoślizgowe projektowane są tak aby spowodować naturalne i niedostrzegalne kołysanie się ciała. Amortyzujący wpływ mat przeciwzmęczeniowych powoduje ciągłe mikro ruchy stóp, co minimalizuje zastoje krwi w nogach, a co za tym idzie zmniejsza się uczucie zmęczenia. Dodatkowymi korzyściami z zastosowań mat antyzmęczeniowych jest mniejsza absencja pracowników w wyniku urazów i kontuzji.

Natomiast zbyt intensywne amortyzowanie może mieć skutek negatywny. Za duża „miękkość” lub zbytnie uginanie się podłoża w rzeczywistości zwiększa zmęczenie, ponieważ mięśnie są przepracowane. Ekstremalnym przykładem będzie tutaj bieganie po piasku. Maty antyzmęczeniowe Notrax wykonywane są w taki sposób, aby zwiększać komfort bezpieczeństwo oraz wydajność pracy.

ergonomiczne maty antypoślizgowe.

Badania naukowe

Badania przeprowadzone na przez prof. dr Redha Taiara pokazały korzystny wpływ stosowania ergonomicznych maty antypoślizgowych na mechanikę ludzkiego ciała w środowisku pracy. Obserwując pracowników i mierząc nacisk stóp u osób pozostających przez długi czas w pozycji stojącej, prof. Redha Taiar był w stanie zidentyfikować dwie przyczyny zmęczenia i opracować dwutorowe podejście do zwalczania zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z długim pozostawaniem w pozycji stojącej.

Po pierwsze, pracownik musi zmieniać nacisk stopy, aby poprawić pozycję stojącą. To pomaga eliminować narastanie punktów nacisku na stopę. Po drugie, stosowanie mat przeciwzmęczeniowych to połączenie ergonomicznego wzoru i amortyzującego podłoża, które równo rozkłada wagę ciała tak, aby zapewnić utrzymanie równowagi. Badania prof. Redha Taiara potwierdzają, że stosowanie mat przeciwzmęczeniowych powoduje znaczne zmniejszenie bólu w porównaniu do sytuacji wyjściowej – bez zastosowania mat.

Korzyści z zastosowań ergonomicznych mat antypoślizgowych