Jak dobierać maty antypoślizgowe antyzmęczeniowe na stanowisko pracy ?

                               Zadaj 5 pytań żeby dobrać odpowiednie maty

                              1. Jaki jest problem lub jakich korzyści się oczekuje?

                               Wybór odpowiedniej maty opiera się przede wszystkim na określeniu przydatności produktu do rozwiązania zidentyfikowanego problemu (ergonomia i odciążenie, wyeliminowanie poślizgu i upadków, izolacja od zimna, wilgoci lub ochrona podłogi).

                             2. Jaki jest rodzaj środowiska ?

                            Warunki środowiskowe będą decydowały o wyborze materiału z jakiego są wykonane maty tak aby były odporne na przypadkowy lub stały kontakt z olejami, tłuszczami lub substancjami chemicznymi występującymi w miejscu pracy.

                           3. Jaka jest intensywność użytkowania?

                           Maty są zalecane do ciężkich zastosowań przemysłowych, średnich zastosowań przemysłowych lub komercyjnych oraz do lekkich zastosowań.

                         4. Czy są jakieś specjalne potrzeby?

                         Maty do specjalnych zastosowań są wytwarzane z odpowiednich mieszanek gum, tak aby mogły być zastosowane tam gdzie jest potrzeba ognioodporności (spawanie), rozpraszanie ładunków elektrostatycznych, izolowanie lub działanie przeciwdrobnoustrojowe.

                        5. Jaki jest typ instalacji?

                        W zależności od organizacji stanowisk pracy w firmie stosuje się następujące rozwiązania: maty wolno leżące dla pojedynczych stanowisk pracy, maty w rolkach lub łączone dla linii produkcyjnych oraz modułowe rozwiązania dla dużych niestandardowych konfiguracji.

Co to są maty antyzmęczeniowe i jak działają

Stanie na twardej powierzchni przez długi czas może doprowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, w pozycji stojącej mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi.To powoduje ból mięśni i stawów oraz zastój krwi
Maty przeciwzmęczeniowe projektowane są, aby spowodować naturalne i niedostrzegalne kołysanie się ciała, co wywołuje nieznaczne ruchy mięśni łydek i nóg. To z kolei dobrze wpływa na krążenie krwi i zapobiega jej zastojowi w żyłach, co jest przyczyną odczuwania zmęczenia. Zbyt intensywne amortyzowanie może mieć także skutek negatywny. Za duża „miękkość” lub zbytnie uginanie się w rzeczywistości zwiększa zmęczenie, ponieważ mięśnie są przepracowane. Ekstremalnym przykładem będzie tutaj bieganie po plaży. Maty podłogowe wykonywane są w taki sposób, aby zwiększać zadowolenie pracownika i jego wydajność.

Istnieje wiele typów mat przeciwzmęczeniowych i materiałów dla zastosowań przemysłowych i handlowych. Większość mat to połączenie ergonomicznego wzoru i amortyzującego podłoża. Podłoże amortyzujące izoluje stopy od twardej powierzchni, zimnej posadzki, wilgoci, drgań i dźwięków.