Maty antyzmęczeniowe przemysłowe – zastosowanie w zależności od środowiska pracy

Maty antyzmęczeniowe przemysłowe:

Maty antyzmęczeniowe przemysłowe

Człowiek w pracy jest na tyle wydajny,  na ile warunki oraz środowisko pracy mu pozwalają. Poprzez odpowiednie przygotowanie oraz poprawę komfortu na stanowisku pracy możemy osiągnąć nawet do 50% poprawy wydajności pracownika. W tym artykule zajmiemy się głównie warunkami pracy w pozycji stojącej oraz korzyściami wynikającymi z użycia ergonomicznych mat antypoślizgowych co za tym idzie poprawą komfortu bezpieczeństwa oraz wydajności pracy.

Praca w pozycji stojącej to najczęściej praca fizyczna, angażująca głównie układ mięśniowo-szkieletowy. Pracę tą wykonują osoby zatrudnione np. przy taśmach produkcyjnych, sprzedawcy, kelnerzy czy fryzjerzy, ale nie tylko. Zła ergonomia pracy w pozycji stojącej może powodować dodatkowe problemy zdrowotne takie jak:

  • zwyrodnienie stawów kolanowych, płaskostopie
  • trwałe skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym
  • niewydolność żylna (żylaki)
  • obniżony poziom metabolizmu

Jednym z głównych czynników wpływających na zmęczenie i zwyrodnienie stawów jest powtarzalne stanie na twardej powierzchni przez dłuższy czas. Po pierwsze, stojąc na twardej posadzce mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi i tlenu do mięśni. To powoduje ból kończyn dolnych oraz stawów. Dodatkowo stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Najsilniejszy ból w dolnej części pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej.

Maty antyzmęczeniowe przemysłowe i korzyści z ich zastosowań

Aby poprawić komfort oraz bezpieczeństwo pracy na stanowiskach stojących należy używać mat antyzmęczeniowych przemysłowych. Maty przeciwzmęczeniowe antypoślizgowe projektowane są tak aby spowodować naturalne i niedostrzegalne kołysanie się ciała. Amortyzujący wpływ mat przeciwzmęczeniowych powoduje ciągłe mikro ruchy stóp, co minimalizuje zastoje krwi w nogach, a co za tym idzie zmniejsza się uczucie zmęczenia. Dodatkowymi korzyściami z zastosowań mat antyzmęczeniowych jest mniejsza absencja pracowników w wyniku urazów i kontuzji.

Natomiast zbyt intensywne amortyzowanie może mieć skutek negatywny. Za duża „miękkość” lub zbytnie uginanie się podłoża w rzeczywistości zwiększa zmęczenie, ponieważ mięśnie są przepracowane. Ekstremalnym przykładem będzie tutaj bieganie po piasku. Maty podłogowe Notrax wykonywane są w taki sposób, aby zwiększać komfort bezpieczeństwo oraz wydajność pracy.

Mat antyzmęczeniowe na stanowisku pracy – badania naukowe

Maty antyzmęczeniowe przemysłowe

Badania przeprowadzone na przez prof. dr Redha Taiara pokazały korzystny wpływ stosowania mat antyzmęczeniowych przemysłowych na mechanikę ludzkiego ciała w środowisku pracy. Obserwując pracowników i mierząc nacisk stóp u osób pozostających przez długi czas w pozycji stojącej, prof. Redha Taiar był w stanie zidentyfikować dwie przyczyny zmęczenia i opracować dwutorowe podejście do zwalczania zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z długim pozostawaniem w pozycji stojącej.

Po pierwsze, pracownik musi zmieniać nacisk stopy, aby poprawić pozycję stojącą. To pomaga eliminować narastanie punktów nacisku na stopę. Po drugie, stosowanie mat przeciwzmęczeniowych to połączenie ergonomicznego wzoru i amortyzującego podłoża, które równo rozkłada wagę ciała tak, aby zapewnić utrzymanie równowagi. Badania prof. Redha Taiara potwierdzają, że stosowanie mat przeciwzmęczeniowych powoduje znaczne zmniejszenie bólu w porównaniu do sytuacji wyjściowej – bez zastosowania mat.

Maty antyzmęczeniowe przemysłowe