Jak zaprojektować niestandardową matę na stanowisko pracy

  1. Opisz stanowisko pracy (stanowisko CNC, stanowisko monterskie,  spawalnicze, linia produkcyjna) oraz określ w jakim środowisku będzie używana mata (środowisko mokre, zaolejone, bezpośrednie działanie wysokiej temperatury)
  2. Jeżeli mata ma mieć niestandardowe wymiary oraz kształt przyślij nam szkic z podanymi wymiarami, przygotujemy projekt oraz wycenę maty.
  3. Jeżeli nie jesteś pewien czy rodzaj maty będzie odpowiedni na dane stanowisko i czy spełni twoje oczekiwania, wówczas

    złóż zapytanie o maty testowe maty@jptechnik.pl

Poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę podczas projektowania maty na stanowisko pracy

1. Niestandardowe możliwości instalacji mat

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to jaki efekt chcesz osiągnąć poprzez zastosowanie maty (redukcja zmęczenia,  wyeliminowanie poślizgnięć  powierzchnia mokra,  zaolejona itp). Zaplanowanie powierzchni,  na której będzie zainstalowana mata, rozmieszczenie stołów lub maszyn, wpływa na złożoność konfiguracji maty. W ramach naszej niestandardowej usługi możemy wykonać projekt w oparciu o szkic dostarczony, lub pomiary wykonane przez nas.

Dostępne są trzy opcje niestandardowych mat, które zależą od konkretnych wymagań dotyczących miejsca, w którym ma się znajdować mata. Można je podzielić na:

1. Rozmiary magazynowe – standardowe rozmiary umieszczone na poszczególnych stanowiskach pracy, stołach lub przed maszyną
2. Niestandardowe proste projekty – zwykle umieszczane obok linii produkcyjnych, montażowych lub pakujących
3. Niestandardowe złożone projekty – zwykle umieszczane wokół maszyn, stacji roboczych lub stołów

  1. Przykłady projektów:

2. W razie wątpliwości

Jeśli nie jesteś pewien, jakich rozwiązań potrzebujesz i potrzebujesz naszej pomocy, zachęcamy do naszkicowania stacji roboczej lub przesłania nam zdjęcia oraz wyszczególnienia Twoich wymagań na rysunku. Określ, które pomiary są najważniejsze, a których nie można zmienić ze względu na nieruchome obiekty lub ściany, ponieważ w niektórych przypadkach wymiary będą musiały zostać nieco zmienione z powodu linii cięcia lub dodania faz.

3. Nie zapomnij o dokładnym zaplanowaniu stanowiska pracy

Podczas pomiaru powierzchni maty pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, gdzie będzie stał użytkownik. Zalecamy, aby w celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania mata wystawała 10 cm pod stanowisko robocze lub maszynę, ponieważ użytkownik wyrówna swoje ciało ze stanowiskiem roboczym, co zapewni całkowite podparcie stóp.

PRACA PRZY KOMPUTERZE STOJĄC-SIEDZĄC

4. Fazować czy nie fazować ?

Na brzegach maty można umieścić listwy fazujące szczególnie jest to ważne w miejscach, w których pracownicy wchodzą na matę lub z niej schodzą, aby zapobiec potknięciu się, ale także umożliwić łatwy najazd wózków roboczych. Krawędzie maty, które są równo z maszyną lub stanowiskiem roboczym, mogą nie być fazowane, ponieważ obszar ten jest wykorzystywany do statycznych pozycji stojących. Fazowanie między matami również nie jest konieczne, ponieważ spowodowałoby to nierówności w powierzchni maty i ryzyko potknięcia. Dodanie skosów zwiększy rozmiar maty, w zależności od rodzaju, listw od 5 do 15 cm.

5. Nie zapomnij o nogach stołów roboczych

Wspomnij o maszynach i nie zapomnij o nogach stołów ! Może to oznaczać, że maty należy wyciąć wokół nogi stołu, aby zapewnić, że mata jest starannie i bezpiecznie ułożona. Na swoim rysunku proszę wskazać, gdzie znajdują się maszyny i nogi stołu, ponieważ mogą one wymagać wycięcia na miejscu.

6. Sprawdź projekt przysłany przez nas

Gdy zdecydujesz się zamówić od nas niestandardową matę, prześlemy Ci projekt do zatwierdzenia. Ma to na celu upewnienie się, że projekt jest zgodny z zamówieniem. Prosimy o dokładne sprawdzenie tego, a my z przyjemnością służymy radą i wskazówkami, jeśli takich potrzebujesz. Po zatwierdzeniu zamówienie może zostać przetworzone. Rysunek służy również jako pomoc przy montażu mat.

Jak zaprojektować niestandardową matę
Jak zaprojektować niestandardową matę