Ergonomiczne maty antyzmęczeniowe mają bardzo duży wpływ na komfort pracy pracownika. Nieodpowiednie podłoże może powodować bóle kolan, pleców i stóp, a co za tym idzie obniżenie skupienia i wydajności . Poprzez rozkojarzenie może dodatkowo dojść do wypadku, niosącego za sobą tragiczne skutki. Maty antyzmęczeniowe do pracy na stojąco mają wpływ na obniżenie wczesnych oznak zmęczenia, niwelują ryzyko długotrwałych skutków zdrowotnych.

Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej maty antyzmęczeniowej do miejsca pracy i jej rodzaju. Jeżeli mata ma służyć na stanowisku suchym, należy skupić się na procesach i obciążeniu pracowników. Do pracy na stanowisku mokrym najlepiej wybrać matę z drenażem. Podobne maty sprawdzą się w miejscach, gdzie powstają odpadki w postaci wiórów lub metalowych opiłków.

W jaki sposób działają ergonomiczne maty antyzmęczeniowe?

Maty antyzmęczeniowe pełnią jednocześnie rolę antypoślizgową, zwiększając bezpieczeństwo pracy. Działanie maty antyzmęczeniowej nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jej praca opiera się na bardzo delikatnej stymulacji mięśni nóg, rozluźniającej ciągle napięte mięśnie. Odpowiednie wypustki, bąbelki lub perforacje pozwalają na redukcję zmęczenia kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowym. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonana jest mata. Odpowiednio dobrany wywołuje delikatne, mimowolne skurcze mięśni, dzięki którym napięcie zostaje zmniejszone, a mięśnie lepiej ukrwione i dotlenione.

Dzięki wykorzystaniu ergonomicznej maty antyzmęczeniowej usuwane są nie tylko wczesne objawy zmęczenia, ale również ryzyko powstawania schorzeń jak żylaki czy zwyrodnienia kręgosłupa. Dzięki macie antyzmęczeniowej pracownicy są chronieni przed drganiami wywołanymi przez maszyny. Ergonomiczne maty antyzmęczeniowe niwelują skutki oddziaływania niskich temperatur w miejscu pracy działając jako izolator zimnych posadzek.

Dodaj komentarz